NGC 1550

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1550


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 19 m 38,1 s
Деклинација + 2° 24' 34"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,9'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 29 декември 1861
Други ознаки NGC 1551, UGC 3012, MCG 0-11-55, CGCG 393-1

NGC 1550 е елиптична галаксија во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1550 се споменува и како NGC 1551, UGC 3012, MCG 0-11-55, CGCG 393-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 декември 1861 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1550 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] NGC 1550 има привидни димензии од 2,2' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 19 m 38,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 2° 24' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1550 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14880. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 223; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 74. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1524.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]