NGC 1502

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1502

{{{опис}}}

Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 7 м 49,2 с
Деклинација + 62° 19' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3p
Привиден сјај
(видлив)
6,9
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 ноември 1787
Други ознаки OCL 383

NGC 1502расеано ѕвездено јато во соѕвездието Жирафа, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1502 се споменува и како OCL 383.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1502 е од видот II3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,9 m.[2] NGC 1502 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 7 м 49,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 62° 19' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1502 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 18; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4068. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 957.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]