NGC 1174

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1174

{{{опис}}}

Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 5 м 30,9 с
Деклинација + 42° 50' 8"
Положбен агол 122°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,2' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 август 1883
Други ознаки NGC 1186, UGC 2521, MCG 7-7-21, CGCG 540-34, IRAS 03022+4238

NGC 1174спирална галаксија во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1174 се споменува и како NGC 1186, UGC 2521, MCG 7-7-21, CGCG 540-34, IRAS 03022+4238.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1883 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1174 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 1174 има привидни димензии од 3,2' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 5 м 30,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 42° 50' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 122°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1174 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11617. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 63; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2855. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1618.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]