Прејди на содржината

Mарлен Жобер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марлен Жобер (4 ноември 1940, Алжир, Оддел за Алжир, Франција) — француска филмска и театарска глумица и писателка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена била во сефардско семејство, Алжир, Франција. Студирала на Конзерваториумот во Дижон, потоа на Високиот национален конзерваториум за драмски уметности во Париз. Во театарот настапувала од 1963 година, а од 1966 година го има своето филмско деби. На телевизија глумела од 1967 година (последните улоги датираат од 1998 година). Таа на радио читала бајки од Перо, Андерсен, Киплинг и други. Автор била на популарни книги за класични композитори.

Таа е мажена за стоматологот Волтер Грин и има ќерки близначки - Џој и Ева Грин.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1966 - Машко - женско - Елизабет
 • 1966 - Војник Мартин - партизан
 • 1967 - Крадец - фрли
 • 1967 - Блажениот Александар Македонски
 • 1968 - Не земајте ги Божјите деца за диви патки - Рита
 • 1968 - Астрагалус - Ана
 • 1969 - Дождовен патник - Мели
 • 1969 - Последна позната резиденција - Жан Думас
 • 1971 - Повторен брак - Шарлот
 • 1971 - Бегство - Лорен
 • 1971 - Фати шпион - Фабиен
 • 1971 - Монструозната деценија - Хелен
 • 1972 - Нема да старееме заедно - Кетрин
 • 1974 - Џулиета I Џулиета - Жулиета Розенек
 • 1974 - Тајна - Јулија
 • 1975 - Луд - убие - Џули
 • 1975 - Не толку лошо - Нели
 • 1976 - Добро и зло - Лола
 • 1977 - Џули Велкро - Џули
 • 1977 - обвинител - госпоѓа Арангруд
 • 1978 - Ајде да ја посетиме мама, тато работи - Агнес
 • 1979 - Тои - Ада Барлета
 • 1979 - Полициска војна - Мари
 • 1981 - Валкана работа - Хелена
 • 1981 - Гола љубов - Клер
 • 1983 - Хакирање - Кристина
 • 1984 - Јавачи на бури - Мари
 • 1984 - Спомени, спомени - Надја
 • 1989 - Штрковите не се она што мислат - Мари [2]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесна награда Цезар (2007).
 • Орден за уметност и литература (2014).

Наводи[уреди | уреди извор]