Прејди на содржината

In Your Eyes

Од Википедија — слободната енциклопедија
„In Your Eyes“
Сингл од Кајли Миног
од албумот Fever
Страна Б "Tightrope"
"Good Like That"
"Harmony"
"Never Spoken"
Издаден 21 јануари 2002 (Австралија)
18 февруари 2002 (Велика Британија)
Текстописец Кајли Миног
Ричард Станард
Џулијан Галагер
Аш Хоуз
Формат ЦД сингл
Снимен 2001
Жанр денс-поп
Должина 3:18
Издавачка куќа Парлофон
Капитол Рекордс
Продуцент Ричард Станард
Џулијан Галагер
Хронологија на синглови на Кајли Миног
"Can't Get You Out of My Head"
(2001)
"In Your Eyes"
(2002)
"Love at First Sight"
(2002)

"In Your Eyes" е песна од австралиска пејачка Кајли Миног од неа осмиот студиски албум Fever (2001). Песната е напишана од Кајли Миног, Ричард Станард, Џулијан Галагер и Аш Хоуз. Тој беше продуциран од Станард и Галагер.

Позадина

[уреди | уреди извор]

"In Your Eyes" беше издаден во Австралија и Велика Британија на 21 јануари 2002 година како втор сингл од албумот. Сепак, тоа не беше издаден како сингл во САД. Песната беше успешна во некои европски земји. Песната достигна прво место во Австралија и број три во Велика Британија, продавајќи над 164.800 примероци.

Успех на табелите

[уреди | уреди извор]

"In Your Eyes" достигна бројот три на UK Singles Chart, со што стана нејзиниот дваесет и втора сингл за да стигнат до Топ 10 во Велика Британија. Синглот стана хит на друго место во Европа, достигнувајќи Топ 5 во Хрватска, Грузија, Грција, Унгарија, Полска и Словенија. "In Your Eyes" беше издаден во Канада, каде што го достигна бројот единаесет, но не во САД, каде што "Can't Get You Out of My Head" биле издадени. "In Your Eyes" беше издаден како што е закажано на 21 јануари 2002 година во Австралија. Песната е сертифицирана злато пред нејзиното издавање. Синглот достигна првото место на ARIA Charts и стана четвртиот сингл на Миног да стигна до врвот позиција од 2000 година.

Списоци на песни

[уреди | уреди извор]
Британски ЦД 1
 1. "In Your Eyes" – 3:18
 2. "Tightrope" – 4:28
 3. "Good Like That" – 3:35
Британски ЦД 2
 1. "In Your Eyes" – 3:18
 2. "In Your Eyes" (Tha S Man's Release Mix) – 7:34
 3. "In Your Eyes" (Jean Jacques Smoothie Mix) – 6:23
Нов Зеланд ЦД и Австралиски ЦД 1
 1. "In Your Eyes" – 3:18
 2. "Never Spoken" – 3:18
 3. "Harmony" – 4:15
 4. "In Your Eyes" (Tha S Man's Release mix) – 7:34
Австралиски ЦД 2
 1. "In Your Eyes" – 3:18
 2. "In Your Eyes" (Mr Bishi Mix) – 7:25
 3. "In Your Eyes" (Jean Jacques Smoothie Mix) – 6:23
 4. "In Your Eyes" (Saeed & Palesh Mix) – 8:40

Табели и сертификации

[уреди | уреди извор]

Неделен табели

[уреди | уреди извор]
Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts) 1
Австрија (Ö3 Austria Top 75) 22
Белгија (Ultratop 50 Фландрија) 18
Белгија (Ultratop 40 Валонија) 11
Данска (Tracklisten) 10
Финска (Suomen virallinen lista) 7
Франција (SNEP) 24
Германија (Media Control Charts) 18
Ирска (Irish Singles Chart) 6
Италија (FIMI) 7
Холандија (Dutch Top 40) 14
Холандија (Mega Single Top 100) 15
Нови Зеланд (RIANZ) 18
Шпанија (PROMUSICAE) 7
Швајцарија (Schweizer Hitparade) 20
Шведска (Sverigetopplistan) 8
Велика Британија (UK Singles Chart) 3

Крајот на годината табели

[уреди | уреди извор]
Табели (2002) Позиција
Австралија (ARIA Charts)[1] 70
Белгија (Ultratop 40 Валонија) 96
Холандија (Dutch Top 40) 95
Швајцарија (Schweizer Hitparade) 70
Велика Британија (UK Singles Chart) 60

Сертификации

[уреди | уреди извор]
Држава Сертификација
Австралија (ARIA) Злато[2]
Велика Британија (BPI) Сребро[3]

 1. Australian Recording Industry Association (2002). „End of year charts“. ARIA Charts. Посетено на 31 јули 2010.
 2. Australian Recording Industry Association (2002). „2002 Accreditations“. ARIA Charts. Посетено на 31 јули 2010.
 3. British Phonographic Industry (8 март 2002). „BPI Certified Awards (searchable database)“. BPI. Архивирано од изворникот на 2011-05-11. Посетено на 31 јули 2010.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]