Hot n Cold

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Hot n Cold“
Сингл од Кети Пери
од албумот One of the Boys
Издаден 9 Септември, 2008
Формат Дигитална дистрибуција
Снимен декември, 2007
Жанр поп, денс-поп
Должина 3:40
Издавачка куќа Капитол рекорди
Композитор Кети Пери, Лукас Готвалд, Макс Мартин
Продуцент Доктор Лука, Бени Бланко
Хронологија на синглови на Кети Пери
"I Kissed a Girl"
(2008)
"Hot n Cold"
(2008)
"Thinking of You"
(2009)

Hot n Cold е песна на американска пејачка Кети Пери. Песната е напишана од Пери, Доктор Лука и Макс Марти, а во продукција на Доктор Лука и Бени Бланко за нејзиниот втор студиски албум, One of the Boys (2008). Песната беше објавена како втор сингл на албумот на 9.09.2008 година. Текстот се осврнува на нестабилна романтична врска предизвикана од промените во расположението на партнерот.

Песната достигна број три на Билборд Хот 100, станувајќи втор последователен три сингл на Пери, по "I Kissed a Girl". Исто така, стана втор пет сингл на Пери во Велика Британија, Австралија, Ирска и Нов Зеланд, а меѓу останатите се најде на врвот на графиконите во Финска, Германија, Канада, Норвешка, Шпанија и Данска. До денес, Hot n Cold продаде над 5,7 милиони примероци во САД, што го прави еден од најпродаваните синглови на Пери во нацијата.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2008) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 4
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[2] 1
Канада (Канадски Хот 100)[3] 1
Чешка (IFPI)[4] 1
Данска (Tracklisten)[5] 1
Европски Хот 100 Синглови[6] 1
Германија (Media Control AG)[7] 1
Ирска (IRMA)[8] 3
Италија (FIMI)[9] 2
Нов Зеланд (RIANZ)[10] 5
Норвешка (VG-lista)[11] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[12] 2
Британски Синглови (The Official Charts Company)[13] 4
САД Билборд Хот 100[14] 3
САД Возрасни Поп Песни (Billboard)[15] 1
САД Поп Песни (Billboard)[16] 1

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Australian-charts.com – Katy Perry – Hot n Cold". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien.
 2. "Katy Perry – Hot n Cold Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 3. "Katy Perry Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Katy Perry. Prometheus Global Media.
 4. "ČNS IFPI" (на чешки). Hitparáda – Radio Top100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert 200904 into search.
 5. "Danishcharts.com – Katy Perry – Hot n Cold". Tracklisten. Hung Medien.
 6. "Katy Perry Album & Song Chart History" European Hot 100 for Katy Perry. Prometheus Global Media.
 7. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH.
 8. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK.
 9. "Italiancharts.com – Katy Perry – Hot n Cold". Top Digital Download. Hung Medien.
 10. "Charts.org.nz – Katy Perry – Hot n Cold". Top 40 Singles. Hung Medien.
 11. "Norwegiancharts.com – Katy Perry – Hot n Cold". VG-lista. Hung Medien.
 12. "Swedishcharts.com – Katy Perry – Hot n Cold". Singles Top 60. Hung Medien.
 13. "Chart Stats – Katy Perry – Hot N Cold" UK Singles Chart. Chart Stats.
 14. "Katy Perry Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Katy Perry. Prometheus Global Media.
 15. "Katy Perry Album & Song Chart History" Billboard Adult Pop Songs for Katy Perry. Prometheus Global Media. Retrieved 2008-12-27.
 16. "Katy Perry Album & Song Chart History" Billboard Pop Songs for Katy Perry. Prometheus Global Media. Retrieved 2008-11-29.