Белатрикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Gamma Orionis)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Orion constellation map mk.svg
Gamma Orionis
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Орион
Ректасцензија 05 ч 25 м 07,9 с
Деклинација +06° 20' 59"
Привидна величина (V)1.64
Особености
Спектрален типB2 III
U−B боен показател-0.87
B−V боен показател-0.22
Променлив типEruptive
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+18.2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -8.75 mas/yr
Dec.: -13.28 mas/yr
Паралакса (π)13.42 ± 0.98 mas
Растојание240 ± 20 ly
(75 ± 5 pc)
Апсолутна величина (MV)-2.72
Податоци
Маса8-9 M
Полупречник5.7 R
Сјајност4,000 L
Температура21,500 K
Металичност?
Вртење?
Старост? години
Други ознаки
γ Orionis, Bellatrix, Amazon Star, warrioress, 24 Ori, Al Najid, HR 1790, BD +06°919, HD 35468, SAO 112740, FK5 201, HIP 25336, TD1 4558.

Белатрикс (γ Ori / γ Orionis), или Гама Орион, е трета по сјајност ѕвезда од соѕвездието Орион и дваесет и седма од списокот на најсјајни ѕвезди на ноќното небо.

Името Белатрикс е латински назив за жена воин. Позната е и како Амазонска Ѕвезда. Се смета дека припаѓа на групата ѕвезди од соѕвездието Орион, но денес е познато дека можеби и не е дел од нив, бидејќи е многу поблиску до нас од останатите ѕвезди од таа група.

Низ историјата оваа ѕвезда се користела како стандард за сјајност со која астрономите ги споредувале другите ѕвезди. Но подоцна е откриено дека е еруптивно променлива, и дека сјајноста ја менува за неколку проценти во текот на времето. Магнитудата на Белатрикс е меѓу 1,59 до 1,64.

Се наоѓа на далечина од 240 светлосни години од Земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

За споредба на сјајноста: Белатрикс - гама ѕвезда (лево), Алгол - бета ѕвезда (десно), Сонцето (центар), и други објекти.