Ригел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ригел, Бета Орион
Orion constellation map mk.svg
Ригел е пониската ѕвезда десно во правоаголникот на сјајни ѕвезди во Орион.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Орион
Ректасцензија 05ч 14м &1000000000003227200000032,272с[1]
Деклинација −08° 12′ &1000000000000059100000005,91″[1]
Привидна величина (V)0.18[1]
Особености
Спектрален типB8Iab[2]
U−B боен показател−0.66
B−V боен показател−0.03
Променлив типМалку неправилна
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)20.7[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 1.87[1] млс/г
Дек.: −0.56[1] млс/г
Паралакса (π)&100000000000004220000004,22 ± &100000000000000810000000,81 млс
Оддалеченостapprox. 800 сг
(approx. 240 пс)
Апсолутна величина (MV)−6.7
Податоци
Маса17 M
Полупречник62[3] R
Сјајност66,000 (болометрички) L
Температура11,000 K
Други ознаки
Rigel, Algebar, Elgebar, β Ori, 19 Ori, HD 34085, HR 1713, HIP 24436, SAO 131907, TD1 4253
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Сметачка слика на Ригел, по изглед на растојание од 1 АЕ

Ригел (β Ori / β Orionis / Beta Orionis) е најсјајната ѕвезда од соѕвездието Орион и шеста ѕвезда по сјајност на небото со привидна величина 0,18. Иако има ознака „бета“, речиси секогаш е посјајна од Алфа Орион (Бетелгез).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for Rigel from The Hipparcos Catalogue. http://webviz.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR?-source=+Hipparcos&-c=Rigel. посет. 12 април 2008 г. 
  2. 2,0 2,1 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for Rigel. http://simbad.u-strasbg.fr/Simbad. посет. 10 април 2008 г. 
  3. „Big and Giant Stars: Rigel“. Internetservice Kummer + Oster GbR. http://jumk.de/astronomie/big-stars/rigel.shtml. посет. 26 ноември 2008 г. „Diameter: 62 * Sun“ 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]