Aromobates

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aromobates
Aromobates ornatissimus
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Водоземци
Ред: Жаби
Семејство: Aromobatidae
Род: Aromobates
Myers, Paolillo-O., and Daly, 1991
Типски вид
Aromobates nocturnus
Мајерс, Паолило-О., и Дали, 1991
[[|Разновидност]]
18 видови (видете текст)
Синоними

Nephelobates Ла Марка, 1994

Aromobates, понекогаш познати како творски жаби, ― род на жаба од Андите во Венецуела и Колумбија. Првично монотипичен род составен од творската жаба, само Aromobates nocturnus, родот подоцна[1] бил проширен за да ги вклучи членовите од родот Nephelobates. Овие жаби тешко се разликуваат од родотAllobates без користење на молекуларни маркери.[2]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Генеричкото име потекнува од латински збор арома, што значи „сладок мирис“.[3] Мирисот на типскиот вид, Aromobates nocturnus, потсетува на твор.[4][5]

Опис[уреди | уреди извор]

Aromabates се мали до средни жаби кои имаат криптична боја. Тие имаат робусен облик на телото и базална до широка мрежа на прстите. На пример, релативно малите Aromobates meridensis и Aromobates walterarpi се околу 3 цм во должина и имаат само базална млазница, додека релативно големите Aromobates nocturnus (до 62 мм кај женките) имаат ципести стапала.[5]

Видови[уреди | уреди извор]

Постојат 18 видови,[2] многу од нив се загрозени:[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grant, T.; Frost, D. R.; Caldwell, J. P.; Gagliardo, R.; Haddad, C. F. B.; Kok, P. J. R.; Means, D. B.; Noonan, B. P.; Schargel, W. E. (2006). „Phylogenetic systematics of dart-poison frogs and their relatives (Amphibia, Athesphatanura, Dendrobatidae)“ (PDF). Bulletin of the American Museum of Natural History. 299: 1–262. doi:10.1206/0003-0090(2006)299[1:psodfa]2.0.co;2.
  2. 2,0 2,1 Frost, Darrel R. (2014). Aromobates Myers, Paolillo-O., and Daly, 1991“. Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.0. American Museum of Natural History. Посетено на 24 декември 2022.
  3. „aroma“. Online Etymology Dictionary. Douglas Harper.
  4. F. Harvey Pough; и др. (2004). Herpetology. Upper Saddle River, NJ: Pearson/Prentice Hall. стр. 92. ISBN 0-13-100849-8.
  5. 5,0 5,1 Vitt, Laurie J.; Caldwell, Janalee P. (2014). Herpetology: An Introductory Biology of Amphibians and Reptiles (4. изд.). Academic Press. стр. 487.
  6. IUCN (2014). „IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.2. <www.iucnredlist.org>“. Посетено на 24 декември 2022.