Aromobatidae

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aromobatidae
Allobates femoralis
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Водоземци
Ред: Жаби
Семејство: Aromobatidae
Грант [fr; es], Фрост, Колдвел, Гаљардо, Хадад [fr], Кок, Минс, Нунан, Шаргел, и Вилер [fr], 2006[1]
Потсемејства и родови

Aromobatidaeсемејство жаби со потекло од Средна и Јужна Америка.[2][3][4] Тие се сестрински таксон на Dendrobatidae, отровните жаби, но не се толку токсични како што се повеќето дендробатиди.[1][4]

Таксономија[уреди | уреди извор]

Aromobatidae биле одвоени од Dendrobatidae дури во 2006 година, и некои извори продолжуваат да ги третираат овие жаби како дел од Dendrobatidae.[5] Сепак, нивната положба како сестрински таксони е добро поддржана, а прашањето првенствено е дали тие треба да се рангираат како семејство или потсемејство.[3]

Валидноста на потсемејствата во рамките на Aromobatidae е исто така нерешена. Некои докази укажуваат на парафилија на барем потсемејството Anomaloglossinae и родот Allobates, најмногу поради неизвесното поставување на Allobates olfersioides.[2][3]

За некои видови е пријавено дека имаат мирис сличен на твор. Овој силен мирис се лачи преку кожата, но овие жаби не се токсични. Овој силен мирис е користен како одбранбен механизам против грабливци.[5]

Размножување[уреди | уреди извор]

Многу аромобатиди испуштаат мала бројка јајца во копнените гнезда. По испулувањето, еден од родителите ги пренесува полноглавците во мало водно тело, каде што го завршуваат својот развој до метаморфоза.[4]

Anomaloglossus stepheni, Anomaloglossus degranvillei, Allobates chalcopis и Allobates nidicola се четири аромобатидни видови кои имаат полноглавци кои не се хранети од родителите.[4]

Подсемејства и видови[уреди | уреди извор]

До крајот на 2019 година, опишани се 126 видови во три потсемејства и пет родови:[2]

 • Allobatinae (Грант, Фрост, Колдвел, Гаљардо, Хадад, Кок, Минс, Нунан, Шаргел и Вилер, 2006 година) (55 spp)
  • Allobates Zimmermann и Zimmermann, 1988 (55 spp. )
 • Anomaloglossinae (Грант, Фрост, Колдвел, Гаљардо, Хадад, Кок, Минс, Нунан, Шаргел и Вилер, 2006 година) (32 spp)
  • Anomaloglossus (Грант, Фрост, Колдвел, Гаљардо, Хадад, Кок, Минс, Нунан, Шаргел и Вилер, 2006 година) (30 spp.)
  • Rheobates (Грант, Фрост, Колдвел, Гаљардо, Хадад, Кок, Минс, Нунан, Шаргел и Вилер, 2006 година) (2 spp.)
 • Aromobatinae (Грант, Фрост, Колдвел, Гаљардо, Хадад, Кок, Минс, Нунан, Шаргел и Вилер, 2006 година) (38 spp.)
  • Aromobates (Мајерс, Паолило-О. и Дели, 1991 година) (18 spp. )
  • Mannophryne (Ла Марка, 1992 година) (20 spp.)

Дополнително, во ова семејство е сместен "Prostherapis" dunni (Риверо, 1961 година), но не се знае неговото попрецизно поставување; тоа може да биде Aromabates.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Grant, Taran; Frost, Darrel R.; Caldwell, Janalee P.; Gagliardo, Ron; Haddad, Célio F.B.; Kok, Philippe J.R.; Means, D. Bruce; Noonan, Brice P.; Schargel, Walter E.; Wheeler, Ward C. (2006). „Phylogenetic systematics of dart-poison frogs and their relatives (Amphibia: Athesphatanura: Dendrobatidae)“ (PDF). Bulletin of the American Museum of Natural History. 299: 1–262. doi:10.1206/0003-0090(2006)299[1:PSODFA]2.0.CO;2. Архивирано од изворникот на 2007-02-21. Посетено на 2022-12-24. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. 2,0 2,1 2,2 Frost, Darrel R. (2019). „Aromobatidae Grant, Frost, Caldwell, Gagliardo, Haddad, Kok, Means, Noonan, Schargel, and Wheeler, 2006“. Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.0. American Museum of Natural History. Посетено на 24 декември 2022.
 3. 3,0 3,1 3,2 Blackburn, D.C.; Wake, D.B. (2011). „Class Amphibia Gray, 1825. In: Zhang, Z.-Q. (Ed.) Animal biodiversity: An outline of higher-level classification and survey of taxonomic richness“ (PDF). Zootaxa. 3148: 39–55. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Vitt, Laurie J.; Caldwell, Janalee P. (2014). Herpetology: An Introductory Biology of Amphibians and Reptiles (4. изд.). Academic Press. стр. 486–488. Занемарен непознатиот параметар |name-list-style= (help)
 5. 5,0 5,1 „Dendrobatidae“. AmphibiaWeb. University of California, Berkeley. 2019. Посетено на 24 декември 2022.
 6. Frost, Darrel R. (2019). "Prostherapis" dunni Rivero, 1961“. Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.0. American Museum of Natural History. Посетено на 24 декември 2022.