Aromobates mayorgai

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aromobates mayorgai
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Водоземци
Ред: Жаби
Семејство: Aromobatidae
Род: Aromobates
Вид: Aromobates mayorgai
(Риверо, 1980)
Синоними

Colostethus mayorgai Риверо, 1980 "1978"
Nephelobates mayorgai (Риверо, 1980)

Aromobates mayorgaiвид жаба од семејството Aromobatidae. Таа е ендемична за сојузната држава Мерида во западна Венецуела.[2] Нејзиното природно живеалиште е облачна шума каде што се јавува покрај планинските потоци. Мажјакот ги заштитува јајцата кои се снесени на копно. По испилувањето, мажјакот ги носи полноглавците на грб во вода каде што понатаму се развиваат.[1]

На овој вид му се заканува губење на живеалиштата. Закана е и инвазивната крупна жаба Lithobates catesbeianus.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 IUCN SSC Amphibian Specialist Group (2020). Aromobates mayorgai. Црвен список на загрозени видови. 2020: e.T55256A89759402. doi:10.2305/IUCN.UK.2020-3.RLTS.T55256A89759402.en. Посетено на 24 декември 2022.
  2. Frost, Darrel R. (2014). Aromobates mayorgai (Rivero, 1980)“. Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.0. American Museum of Natural History. Посетено на 24 декември 2022.