Agusta/Bell AB-212

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Agusta/Bell AB-212
Z3-hhb.jpg
Македонски Agusta/Bell AB 212 во склоп на македонската полиција
 
Цело име Агуста/Белл АБ-212
Тип морнарички, против подморнички хеликоптер
Класа лесен
Сместување два пилота, оператор на сонар, оператор на радар или седум патници
Земја на потекло Италија/САД
Производител Bell Helicopter Textron (САД)/Agusta Aerospace Company (Италија)
Земји корисници Венецуела, Грција, Иран, Италија, Македонија, Перу, Турција, Шпанија
Намена за противподморничка борба
Мотори еден турбомлазен мотор Pratt & Whitney PT6T-6 Turbo Twin Pac, со вкупна сила од 1,875 кс
Димензии Должина на трупот: 12,90 м

Височина: 4,50 м

Пречник на HP: 14,70 м

Маса Празен: 4,320 кг

Максимална: 5,070 кг

Корисна: 2,270 кг

Специјална верзија на хеликоптерот AB 212, наменета за водење противподморничка борба. Хеликоптерот е со типичен продолжен труп од хеликоптерот Bell 412, опремен соодветно со средства за откривање (сонар, радар и пливци) и уништување подморници (торпеда, длабочински бомби и ракети). Хеликоптерот е користен во Заливската војна, како и за време на кризата во Југославија.

Варијанти[уреди | уреди извор]

  • AB 212 ASW - базична верзија
  • AB 212EW - турска верзија за електронска војна
  • HA.18 - шпанска ознака за хеликоптерот

Галерија[уреди | уреди извор]