Agusta/Bell AB-412 Grifon

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Agusta/Bell AB-412 Grifon
Doe-412-N411DE-070719-07-16.jpg
Цело име Agusta/Bell AB 412 Grifon
Тип повеќенаменски хеликоптер
Класа среден
Сместување два пилоти и 15 патници
Земја на потекло Италија/САД
Производител Bell Helicopter Textron (САД)/Agusta Aerospace Corporation (Италија)
Земји корисници Италија, САД
Намена за поддршка на армиски и морнарички сили (транспорт, огнена поддршка, потрага и спасување)
Мотори два турбомлазни мотори Pratt & Whitney PT6T-3D, со вкупна сила од 3,600 кс
Димензии Должина со ротори: 17,10 м

Височина: 4,60 м

Пречник на НР: 14,00 м

Пречник на ОР: 2,60 м

Маса Празен: 2,914 кг

Максимална: 5,398 кг

Корисна: 2,485 кг

Перформанси Максимална брзина: 260 км/ч

Крстосувачка брзина: 226 км/ч

Макс. V во кач.: 542 м/мин

Максимална височина: 5,395 м

Максимален долет: 745 км

Траење на летот: 4 ч

Опрема стандарна комуникациска, навигациска и опрема за соодветно вооружување при одредена задача

Хеликоптерот АВ 412 лиценцирано се произведува од компанијата Agusta и претставува среден хеликоптер со 15 седишта, на кој му се вградени два турбомлазни мотори Pratt & Whitney PT6T-3D, четирикрак носечки ротор и современа авионика.

Галерија[уреди | уреди извор]