2004 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во филмот (Табела)
1994199519961997199819992000 •   
200120022003 2004 200520062007
   2008200920102011201220132014
Поврзан временски период или предмет
2001200220032004200520062007
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

Ова е преглед на настани поврзани со филмот во 2004 година

Филмови со највисока заработка[уреди | уреди извор]

Филмови со највисока заработка од 2004 година[1]
Ранг Наслов Дистрибутер Светска заработка
1. Шрек 2 DreamWorks $919,838,758
2. Хари Потер и затвореникот од Азкабан Warner Bros. $796,668,549
3. Спајдермен 2 Columbia $783,766,341
4. Неверојатните Disney Pixar $633,019,734
5. Пасија Icon / Newmarket $611,899,420
6. Денот после утре 20th Century Fox $544,272,402
7. Запознај ги Фокерови Universal / DreamWorks $516,642,939
8. Троја Warner Bros. $497,409,852
9. Приказна за ајкулата DreamWorks $367,275,019
10. Дванаесетмината на Оушн Warner Bros. $362,744,280

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]