Шон Сент-Леџер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шон Сент-Леџер
Sean St Ledger
Лични податоци
Роден на 28 декември 1984.(1984-12-28)(38 г.)
Роден во Солихал, Англија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Лестер
Број 12
Младинска кариера
Питерборо Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2006 Питерборо Јунајтед 79 (1)
2004Стивениџ (позајмен) 0 (0)
2006-2011 Престон 185 (10)
2009Мидлзборо (позајмен) 15 (2)
2011- Лестер Сити 32 (0)
Репрезентација
2009- Ирска 32 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Шон Сент-Леџер Хол (Солихал, 28 декември 1984) — ирски фудбалер и репрезентативец на оваа земја иако има англиско потеколо. Тој во моментов настапува за екипата на Лестер Сити. Сент-Леџер беше дел од репрезентацијата на Ирска која беше поразена во контроверзен натпревар од Франција во баражите за Светското првенство 2010, а исто така беше член на својата репрезентација на Евро 2012 и го постигна единствениот погодок за ирците на турнирот.

Сент-Леџер ја започнал својата кариера играјќи за екипата на Питерборо Јунајтед за да во 2006 година направи трансфер во Престон за сроман сума од 250 000. Во 2009 тој помина четиримесечен период на заем во Мидлзборо пред во летото 2011 година да стане нов играч на Лестер Сити за сума од 1,4 милиони .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]