Шкода Јети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шкода Јети
2011 Skoda Yeti S TSi 1.2 Front.jpg
2011 Шкода Јети S TSi 1.2
ПроизводителШкода Ауто
Друго имеТип 5Л
Период2009-2017
Склопен вос. Квасини,  Чешка
Оскемен,  Казахстан (Азиа Авто)
с. Соломоново,  Украина (Еурокар)
Нижни,  Русија (ГАЗ)
Аурангабад, Индија Индија (Шкода Индија)
Народна Република Кина НР Кина (SAIC-VW)
НаследникШкода Карок
СегментКомпактен кросовер
КаросеријаКросовер со 5 врати
ПлатформаФолксваген, платформа А5 (PQ35)
Мотор1.2 L I4 TSI (бензин)
1.4 L I4 TSI (бензин)
1.8 L I4 TSI (бензин)
1.6 L I4 TDI (дизел)
2.0 L I4 TDI (дизел)
Пренос5-брзински рачен
6-брзински рачен
6-брзински автоматски DSG
7-брзински автоматски DSG
Меѓуос. раст.2.578 мм
Должина4.222 мм
Ширина1.793 мм
Висина1.691 мм
СродниФолксваген Тигуан, Сеат Трибу, Ауди Q3

Шкода Јети (кодно име Тип 5Л; на чешки: Škoda Yeti) е компактен кросовер дизајниран и произведен од чешкиот производител на автомобили Шкода Ауто. Автомобилот првпат бил прикажан на Женевскиот автосаем во март 2009 година како влез на производителот во популарниот пазар на теренски автомобили. Истата година англискиот магазин Top Gear го прогласил за Семеен автомобил на годината. Во 2017 година било најавено дека наследник на Шкода Јети ќе биде моделот Шкода Карок.

Галерија[уреди | уреди извор]