Шахот во 1973 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во шахот
Поврзани теми од периодот

1973 во шахот содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  • 11 јуни - Фолке Рогард (роден 1899), шведски правник и официјален шаховски службеник, поранешен претседател на ФИДЕ (1949-1970)