Шахот во 1981 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во шахот
Поврзани теми од периодот

1981 во шахот содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  • 26 ноември - Макс Еве (роден 1901), холандски велемајстор, поранешен светски првак во шах (1935-1937)