Шахот во 1970 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во шахот
Поврзани теми од периодот


Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

  • 10 јануари - Алиса Мариќ, српска шахистка, женски велемајстор и меѓународен мајстор (таа и нејзината сестра-близначка Мирјана се единствените близнаци, кои ја имаат титулата велемајстор)
  • 10 јануари - Мирјана Мариќ, српска шахистка, женски велемајстор (таа и нејзината сестра-близначка Алиса се единствените близнаци, кои ја имаат титулата велемајстор)


Починале[уреди | уреди извор]