Прејди на содржината

Шарл Делоне

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шарл Делоне (француски: Charles Delaunay; Винеј Сен Фирмен, 18 јануари 1911 година - Париз, 16 февруари 1988 година) бил француски писател, џез експерт, ко-основач и долгогодишен водач на Hot club de France. Неговиите родители биле уметниците Роберт и Соња Делоне. За време на Втората светска војна бил член на движењето на отпорот. Заедно со Игом Панасјеом (француски: Hugues Panassié) го уредувал Le Jazz Hot, едно од најстарите џез списанија. Бил автор на првата џез дискографија. Исто така работел и како уметник. Умрел од Паркинсонова болест во 1988 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]