Соња Делоне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соња Делоне

Соња Делоне (девојка Терк, 1885 - 1979) беше украинско - француски уметник. Била во брак со францускиот сликар Роберт Делоне, со кого го основала уметничкото движење Орфизам [1], кое се засновало на употреба на силни бои и геометриски форми.[2] Нејзината работа вклучува сликарство, дизајн на текстил и сценографија.[3] Таа ја доби Француската Легија на честа . Нејзиниот син беше Чарлс Делоне, експерт за џез.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Who is Sonia Delaunay?“. Архивирано од изворникот на 2021-02-01.
  2. „Sonia Delaunay“.
  3. „Sonia Delaunay | Russian artist“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2021-01-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Хулио Марјан Де, Биографија на Соња Делонеј, Еврејска енциклопедија
  • Арт Деко Онлајн видео од Јавната библиотека на Њујорк, кое ги вклучува уметничките дела на Соња Делоне.
  • Parce que je t'aime на веб-страницата (јазик: англиски)