Прејди на содржината

Црква „Св. Троица“ - Ваташа

Координати: 41°21′59.1″N 22°02′36.1″E / 41.366417° СГШ; 22.043361° ИГД / 41.366417; 22.043361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 41°21′59.1″N 22°02′36.1″E / 41.366417° СГШ; 22.043361° ИГД / 41.366417; 22.043361
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Света Троицацрква на висорамнината Витачево, во атарот на селото Ваташа.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола, а на секоја страна од куполата има по една монофора. Црквата има полукружна апсида на источната страна, како и полукружни крила на јужната и северната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има застаклен мозаик на којшто е претставен Исус Христос, а храмот има и споеден влез на јужната страна. На западниот и јужниот ѕид се закачени по две застаклени слики на коишто се насликани светци. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]