Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ваташа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ваташа.jpg

Поглед на црквата во изградба

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба
Координати 41°25′0″N 22°1′21″E / 41.41667° N; 22.02250° E / 41.41667; 22.02250Координати: 41°25′0″N 22°1′21″E / 41.41667° N; 22.02250° E / 41.41667; 22.02250
Населено место Ваташа
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 2014
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил — гробјанска црква во приградската населба Ваташа, сместена на височинка над населбата.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во ноември 2014 година во близина на селските гробишта. Новата црква се градела во непосредна близина на старото црквиче кое некогаш постоело. Камен-темелникот бил осветен од страна на митрополитот Повардарски г. Агатангел.[1]

Стара црква[уреди | уреди извор]

Старата средновековна црква била веројатно изградена во втората половина на XIV век.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Започна изградбата на црквата Свети „Архангел Михаил" во Ваташа". kavadar4e.com. 6 ноември 2014. Посетено на 1 март 2018.
  2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 48. Посетено на 10 март 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]