Црква „Св. Никола“ - Врбен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Река 11.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Координати 41°43′15.5″N 20°43′37.3″E / 41.720972° N; 20.727028° E / 41.720972; 20.727028Координати: 41°43′15.5″N 20°43′37.3″E / 41.720972° N; 20.727028° E / 41.720972; 20.727028
Населено место Врбен
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во горнореканското село Врбен.[1] Црквата е сместена во крајниот западен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во текот на XIX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа, со полукружна апсида во задниот дел. Изградена е од камен и е покриена со лимен кров. Влезната врата е изработена од дрво, а на ѕидот непосредно над неа е изрезбан натпис, над кој е закачена икона на Свети Никола. На сите страни од црквата има бројни квадратни прозорци и монофори. Камбанаријата се издига непосредно пред влезната врата и нејзината градба е прилепена до онаа на црквата. Таа има квадратна основа и се состои од два дела. Првиот е во висина на влезната врата од црквата и е отворен од сите четири страни, при што една од нив води кон внатрешноста на црквата. Вториот дел се издига во продолжение. Тој има осумаголна основа и е обоен во бела боја. Во неговиот горен дел е забележително што на секоја од осумте страни има по една затворена монофора. Камбанаријата е покриена со полукружен лимен кров над кој има крст. Дворот на црквата е ограден со камена ограда.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 54. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Арсоска, Е.. „Зборуваме албански, но ние сме Македонци и мајчин јазик ни е македонскиот!“. Вечер. 27 ноември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]