Црква „Св. Константин и Елена“ - Подмоље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Требенишка
Местоположба

Координати 41°9′39″N 20°45′10″E / 41.16083° СГШ; 20.75278° ИГД / 41.16083; 20.75278Координати: 41°9′39″N 20°45′10″E / 41.16083° СГШ; 20.75278° ИГД / 41.16083; 20.75278
Место Подмоље
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Константин Велики
Света Елена
Завршено 1934
Осветување 1969
Живопис 1937
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Св. Константин и Еленацрква во охридското село Подмоље. Му припаѓа на Охридското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е еднокорабен храм со полукружна апсида. Подигната е во 1934 г. врз постара црква.[1] Живописана е во 1937 г. од лазарополскиот мајстор Јордан Доневски. Негова е и иконата на Светата Троица. Црквата е осветена во 1969 г. од митрополитот Методиј Дебарско-кичевски.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Цркви и манастири во Охридско“. 16 септември 2016. Посетено на 30 јули 2017. Занемарен непознатиот параметар |издател= (help) Архивирано на 29 јули 2017 г.
  2. „Охридско архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 17 март 2014.