Методиј Дебарско-кичевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Методиј


Дебарско-кичевски
Дебарско-кичевски митрополит
На должноста
1968 – 1976
Претходник нема
Наследник Ангелариј
Лични податоци
Роден(а) 27 март 1914
Прилеп
Починал(а) 25 февруари 1976
Охрид
Националност Македонец
Професија Митрополит на МПЦ-ОА
Вероисповед Православен христијанин

Методиј Дебарско-кичевски бил митрополит на Дебарско-кичевската епархија при Македонската православна црква во периодот од 1968 до 1976 година.

Роден на 27 март 1914 во Прилеп со световното име Ѓорѓи Попоски. На 27 октомври 1936 година бил ракоположен за ѓакон, а за свештеник во јули 1937 година. На 13 март 1966 година бил избран за епископ Велички, а во 1968 година бил востоличен за Митрополит Дебарско-кичевски, со која управувал до неговото упокојување на 25 февруари 1976 година[1].

Неговото вечно почивалиште се наоѓа во црквата Света Богородица - Каменско, Охрид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевската епархија“. Архивирано од изворникот на 2014-08-17. Посетено на 2013-02-18.