Црква „Св. Димитриј“ - Локвица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Локвица 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°34′38″N 21°16′31″E / 41.57722° N; 21.27528° E / 41.57722; 21.27528Координати: 41°34′38″N 21°16′31″E / 41.57722° N; 21.27528° E / 41.57722; 21.27528
Населено место Локвица
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитриј Солунски
Изградба 1872
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во поречкото село Локвица.[1] Во минатото била седиште на Локвичката парохија, која денес не постои.

Црквата се наоѓа во северозападниот дел на селото, веднаш покрај патот што води кон селото Вир. Црквата е изградена во 1872 година. Фрескоживописана е од мијачки дебарски мајстори од Гари и Лазарополе. Во неа работел и Стојче Станков.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1872 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 177.
  3. „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 23 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]