Црква „Св. Атанасиј“ - Локвица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Локвица.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°34′36″N 21°16′36″E / 41.57667° N; 21.27667° E / 41.57667; 21.27667Координати: 41°34′36″N 21°16′36″E / 41.57667° N; 21.27667° E / 41.57667; 21.27667
Населено место Локвица
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — селска црква во поречкото село Локвица.

Црквата се наоѓа во северниот дел на селото на чист, отворен простор помеѓу маалото Тодоровци и главната селска црква „Св. Димитриј“. Оваа црква потекнува од средниот век, но била преѕидувана.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 182. ISBN 9989-862-00-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]