Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Никодин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква „Св. Богородица“ Никодин (нова).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба
Координати 41°26′16.8″N 21°44′33.2″E / 41.438000° N; 21.742556° E / 41.438000; 21.742556Координати: 41°26′16.8″N 21°44′33.2″E / 41.438000° N; 21.742556° E / 41.438000; 21.742556
Населено место Никодин
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Рождество на Пресвета Богородица
Изградба 25 ноември 1987
Осветување 17 октомври 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Рождество на Пресвета Богородица — главна манастирска црква на Никодинскиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен од страна на митрополитот на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар на 25 ноември 1987 година, а истата била осветена од негова страна на 17 октомври 2010 година во присуство на бројно свештенство од Прилепското архијерејско намесништво и верници.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со полукружна апсида на источната страна. Куполата е осумаголна и на секоја втора страна има по една монофора, а на останатите страни по една слепа ниша. Главниот влез е сместен на западната страна и над него има плоча со натпис на името на црквата, а над плочата има ниша со фреска на која е прикажано рождеството на Богородица Марија. Спореден влез има и на јужната страна, кој се наоѓа веднаш по полукружното крило. На јужниот и северниот ѕид има неколку монофори. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди, додека куполата е покриена со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 21. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Манастир „Раѓање на Пресвета Богородица“, село Никодин“. OldPrilep. 28 февруари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]