Црква „Св. Троица“ - Никодин

Координати: 41°26′17.6″N 21°44′34.1″E / 41.438222° СГШ; 21.742806° ИГД / 41.438222; 21.742806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба

Карта

Координати 41°26′17.6″N 21°44′34.1″E / 41.438222° СГШ; 21.742806° ИГД / 41.438222; 21.742806
Место Никодин
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Света Троицацрква којашто се наоѓа во Никодинскиот манастир. Таа е старата манастирска црква околу која подоцна бил изграден новиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата постоела уште пред уривањето на манастирот од отоманските власти. Со возобновувањето на манастирот, познато е дека црквата била проширена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Таа е поделена на два дела, од кои првиот е незначително потесен и во него се наоѓа влезниот простор, додека во вториот е главниот молитвен простор. Влезот е сместен на западната страна и над него има икона на која е претставена Богородица со Исус. Во црквата има три престоли, од кои средишниот е псоветен на Светото Тројство, а останатите два на Рождеството на Пресвета Богородица и Теодор Тирон.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]