Црква „Воскресение Христово“ - Могилец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Church of Christ's Resurrection Mogilec 10.JPG

Поглед на манастирската црква

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′44.82″N 21°13′12.14″E / 41.6624500° N; 21.2200389° E / 41.6624500; 21.2200389Координати: 41°39′44.82″N 21°13′12.14″E / 41.6624500° N; 21.2200389° E / 41.6624500; 21.2200389
Населено место Могилец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2005
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово — главна манастирска црква на новиот Могилечки манастир во поречкото село Могилец.[1][2]

Манастирската црква се наоѓа во непосредна близина на регионалниот пат Македонски Брод-Самоков.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на манастирската црква започнала со поставување на камен-темелник во 2005 година од страна на митрополитот Тимотеј Дебарско-кичевски.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Манастиречка парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 25 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]