Могилечки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могилечки манастир
Поглед на манастирските конаци
Информации
Целосно имеМанастир „Воскресение Христово“ - Могилец
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Воскресение Христово“
Личности
Место
Местос. Могилец, Општина Македонски Брод Македонија Македонија
Координати41°39′44.82″N 21°13′12.14″E / 41.6624500° N; 21.2200389° E / 41.6624500; 21.2200389Координати: 41°39′44.82″N 21°13′12.14″E / 41.6624500° N; 21.2200389° E / 41.6624500; 21.2200389
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Манастиречка парохија)

Могилечки манастир — нов манастир во поречкото село Могилец.[1][2]

Манастирската црква започнала да се гради во 2005 година.[2]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплект е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други бројни помошни објекти.

Црква „Успение на Пресвета Богородица“[уреди | уреди извор]

Црквата „Воскресение Христово“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 25 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]