Црква „Вознесение Христово“ - Видовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба
Место Видовиште
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Завршено 1983
Осветување 1983
Архитектонски опис

Вознесение Христово или Свети Спас — селска црква во кочанското село Видовиште.[1] Изградена и осветена е во 1983 година од страна на тогашниот Епископ Тивериополски Горазд. Црквата сѐ уште не е фрескоживописана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]