Прејди на содржината

Црква „Св. Симеон Столпник“ - Мородвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Симеон Столпник

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба

Карта

Место Мородвис
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Симеон Столпник
Изградба 1968
Живопис 2002
Зограф Валентин Ѓуровиќ и Ангел од Кочани
Архитектонски опис

Свети Симеон Столпник е селска црква - манастир во кочанското село Мородвис.[1] Изградена и осветена е во 1968 година од тогашниот Митрополит Злетовско-струмички Наум. Иконите и фрескоживописот се изработени од Валентин Ѓуровиќ и Ангел од Кочани. Манастирот, кој е посветен во чест и спомен на преподобниот Симеон Столпник, е сместен во подножјето на планината Плачковица, во атарот на Мородвис.

Историја

[уреди | уреди извор]

Заради неевидентирани пишани документи, презентираното во врска со изградбата и осветувањето на манастирот е од искази на некои од постарите жители на с. Мородвис. Според нивни искази на тоа место постоел манастир посветен на св. Јован (не е познато дали е Крстител или Богослов), каде што месното население за време на втората светска војна наоѓало прибежиште, а подоцна месното население се собирало на 2 август на празникот посветен на Св. Илија. Во 1957 по иницијатива на селаните и со нивни средства почнала изградбата на манастирот. Многу подоцна во 1983 манастирот бил осветен од тогашниот надлежен епархиски Архијереј. Градбата на манастирот се состоела од камења ѕидани со кал и печена тула, кровната конструкција била од греди, а кровот од плет од гранки. Од 2001 до 2002 е извршена реконструкција на манастирот со благослов на Митрополитот г. Агатангел.[2]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Municipaliti Zrnovci“. zrnovci.gov.mk. Посетено на 2020-09-23.

Поврзано

[уреди | уреди извор]