Црква „Св. Климент Охридски“ - Видовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Климент Охридски
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба
Населено место Видовиште
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Изградба 2012
Ктитор Општина Зрновци
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Климент Охридски — најновата селска црква во кочанското село Видовиште.[1] Се наоѓа на сред село во месноста викана Магила, веднаш позади селскиот дом. Црквата е изградена во 2012 година, под целосно ктиторство на Општина Зрновци.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Камен темелник за изградба на нова црква во с. Мородвис – Општина Зрновци“. Брегалничка епархија. јуни 2012. Посетено на 2013-05-14.

Поврзано[уреди | уреди извор]