Црква „Св. Петка“ - Видовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба
Населено место Видовиште
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Завршено 1988
Осветување 2 октомври 1988
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — главната и единствена манастирска црква на Видовишкиот манастир. Се наоѓа во кочанското село Видовиште.[1] Црквата е изградена во 1988 година, а осветена е на 2 октомври 1988 година од страна на тогашниот од Митрополитот Брегалнички Стефан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]