Зрновска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зрновската парохија — македонска православна парохија под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Кочани и е со седиште во селото Зрновци во црквата „Св. Димитриј“. Во составот на ова парохија се селата: Зрновци, Мородвис и Видовиште.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“ Зрновци 18 век
(главна парохиска црква)
Icon St. Demetrious-Zrnovci.jpg
Црква „Св. Симеон Столпник“ Мородвис 1968 Simeon Stylites Church in Morodvis in 2014.jpg
Црква „Св. Троица“ Мородвис 2012
Црква „Вознесение Христово“ Видовиште 1983
Црква „Св. Петка“ Видовиште 1988
Црква „Св. Климент Охридски“ Видовиште 2012

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]