Прејди на содржината

Црква „Св. Троица“ - Мородвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Троица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба

Карта

Место Мородвис
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 2012
Архитектонски опис

Свети Троица — селска црква во кочанското село Мородвис. Започнато е со нејзина изградба во 2012 година под ктиторство на Општина Зрновци.[1] Осветувањето на камен-темелникот било на 3. ден Духовден на 5 јуни 2012 година.[2] Завршена е во август 2014 година.[3] Црквата е осветена на две недели пред Велигден во март 2015 година.[4] Се наоѓа на сред село, веднаш до подрачното основно училиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Отчет 2009 - 2012“ (PDF). Општина Зрновци. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-08-22. Посетено на 2013-05-14.
  2. „Камен-темелник за изградба на нова црква во с. Мородвис – Општина Зрновци“. Брегалничка епархија. јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2020-08-04. Посетено на 2013-05-14.
  3. „Заврши изградбата на црквата „Св. Троица" во село Мородвис“. Канал 8 ТВ. Архивирано од изворникот на 2020-07-05. Посетено на 2020-04-20.
  4. „Осветена црквата "Св. Троица" во Мородвис“. Канал 8 ТВ. Архивирано од изворникот на 2020-08-19. Посетено на 2020-04-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]