Црква „Св. Димитриј“ - Зрновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Icon St. Demetrious-Zrnovci.jpg

Фреска во црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Зрновска
Местоположба

Карта

Место Зрновци
Општина Зрновци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 17-18 век
Живопис 1937
Архитектонски опис

Свети Димитриј — селска и единствена црква во кочанското село Зрновци.[1] Таа воедно е и главна парохиска црква на Зрновската парохија.

Црквата потекнува од крајот на 17 и почетокот на XVIII век и темели на претходната црква од 12 век на кои на истите темели има две или три цркви претходно градено. Фреските се од понов период од 1937 и не се знае кој е фрескописецот, но иконите се од старата црква од 17 или 18 век и се заштитени со закон и се воведени во националното богатство на Македонија. Главниот патронен празник црквата го прославува на Митровден, кој воедно е и општински празник.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „МИТРОВДЕН - ПРАЗНИК НА ОПШТИНА ЗРНОВЦИ“. Канал 8. 8 ноември 2012. Посетено на 2013-05-13. На |first= му недостасува |last= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]