Прејди на содржината

Хусеин бин Абдулах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хусеин бин Абдулах
الحسين بن عبدالله
Принц на Јордан
Хусеин во 2021
Роден(а)28 јуни 1994(1994-06-28)(30 г.)
Аман, Јордан
СопружникРаџва ал Хусеин
Полно име
Хусеин бин Абдула бин Хусеин бин Талал
ДинастијаХашемити
ТаткоАбдула II од Јордан
МајкаРанија од Јордан
ВероисповедИслам
ПотписХусеин бин Абдулах الحسين بن عبدالله's signature
Воена служба
Држава Јордан
Род Јордан Army
Служба2012–денес
ЧинКапетан

Хусеин бин Абдулах (арап. الحسين بن عبدالله, Ал-Хусаин ибн Абд Абд Алах; 28 јуни 1994 година) е престолонаследник на Јордан како најстар син на кралот Абдулах Втори и кралицата Ранија . Тој е член на династијата Хашемит, кралското семејство на Јордан од 1921 година, и се смета дека е директен потомок од 42-та генерација на исламскиот пророк Мухамед .

Хусеин е капетан во јорданските вооружени сили, своето образование го започнал во Јордан и во 2016 година дипломирал на Универзитетот Џорџтаун со диплома по меѓународна историја. Откако станал полнолетен во 2012 година, Хусеин служел како регент во неколку наврати и го придружувал својот татко на голем број локални и меѓународни настани.

Во 2015 година, на 20-годишна возраст, Хусеин станал најмладиот човек што претседавал со седница на Советот за безбедност на ОН . По дипломирањето на Кралската воена академија Сендхерст во 2017 година, тој за прв пат се појавил во светската јавност кога се обратил на Генералното собрание на ОН во септември истата година.

Ран живот и образование

[уреди | уреди извор]

Хусеин е роден на 28 јуни 1994 година во медицинскиот центар „Крал Хусеин“ во Аман, во семејството на тогашниот принц Абдулах и принцезата Ранија .[1] Принцот Абдулах се сретнал со неговата идна сопруга Ранија во Аман на вечера организирана од сестрата на Абдулах , принцезата Ајша во јануари 1993 година и се венчале шест месеци подоцна.[1] Хусеин го носи името на неговиот дедо, кралот Хусеин .[2] Се тврди дека Хусеин потекнува по машка линија од ќерката на Мухамед Фатима и Али, четвртиот калиф .[3] Хашемитите владееле со Мека повеќе од 700 години до нејзиното освојување во 1925 година од страна на Куќата на Сауд, и владеат со Јордан од 1921 година [4] Хашемитите се најстарата владејачка династија во муслиманскиот свет и се втората најстара владејачка династија во светот, по Јапонското кралско семејство .[5] Неговата баба по татко е англичанка кој се преобратила во ислам, а неговата мајка има палестинско потекло.

Хусеин е најстарото дете на кралот Абдулах и кралицата Ранија. Неговиот дедо од страна на татко му бил тогашниот крал Хусеин, а неговата баба е принцезата Муна со англиско потекло, која била неговата втора сопруга. Тој има тројца браќа и сестри: принцезата Иман, принцезата Салма и принцот Хашем .[2] Хусеин го започнал своето основно образование во Меѓународното училиште за Чуеифат и Меѓународната академија во Аман;[2] а го завршил своето средно училиште на Кралската академија во 2012 година, додека пак дипломирал меѓународна историја на Универзитетот Џорџтаун во 2016 година и исто така дипломирал на Кралската воена академија Сендхерст во 2017 година [2] Тој е капетан во јорданските вооружени сили .[6]

Престолонаследник на Јордан

[уреди | уреди извор]
Кралското знаме на престолонаследникот на Јордан

Не било очекувано неговиот татко Абдулах да го наследи престолот и покрај тоа што бил најстариот син на кралот Хусеин; Кралот го назначил својот помлад брат, вујкото на Абдулах, принцот Хасан, за наследник во 1965 година [7] Непосредно пред неговата смрт на 7 февруари 1999 година, кралот го заменил Хасан со Абдулах.[7] Кога Абдулах станал крал, тој го именуваше својот помлад полубрат, принцот Хамза, за престолонаследник.[7]

На 28 ноември 2004 година, кралот Абдулах го отстрани Хамза од титулата престолонаследник.[7] Иако титулата престолонаследник останала празна, Уставот на Јордан предвидува првородство, што значи дека најстариот син на монархот е автоматски прв во редот на наследувањето на јорданскиот престол, освен ако не се декретира поинаку.[7] Така, Хусеин станал престолонаследник штом неговиот полувујко го загуби статусот, а аналитичарите очекувале дека кралот ќе му ја додели и формалната титула на Хусеин.[7] Титулата била доделена на 2 јули 2009 година, кога бил издаден кралски декрет со кој се именувал како престолонаследник, кој стапил во сила веднаш.[8]

Престолонаследникот и кралот на средба со претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси во Аман, октомври 2019 година.

За разлика од кралот, улогата на престолонаследникот според Уставот е главно церемонијална, а титулата не е поврзана со ниту една политичка функција.[9] Хусеин го извршил својот прв официјален ангажман во јуни 2010 година, кога го претставувал својот татко на прославата на годишнината од Арапскиот бунт и Денот на вооружените сили.[10]

Хусеин му служел на својот татко и во официјални и во воени мисии,[9] и неколку пати служел како регент за време на отсуството на кралот од земјата.[9] Хусеин е одговорен за Фондацијата на престолонаследникот, која е одговорна за голем број научни и хуманитарни иницијативи.[11] Фондацијата ја основа иницијативата Хакик, која има за цел да ги поттикне младите за волонтеризам; програма за стажирање во НАСА ; МАСАР иницијатива за поттикнување на иновациите во вселенската технологија; и иницијативата „Слух без граници“ која финансира кохлеарни импланти за Јорданците со оштетен слух.[2] Практикантите од програмата на НАСА изградиле кубесат (мини сателит) наречен JY1, првиот сателит на Јордан што бил лансиран од Калифорнија во 2018 година.[12] Проектот кубесат го добил името по радиоаматерскиот знак на покојниот крал Хусеин.[13]

Во 2013 година, Хусеин учествувал на тренинг сесија со членовите на јорданскиот елитен 71. баталјон за контратероризам .[14] На 14 јули 2014 година, Хусеин го посетил Медицинскиот центар „Крал Хусеин“ во Аман каде што повредени Палестинци кои избегале од Газа добивале медицинска помош.[15]

На 23 април 2015 година, тогаш 20-годишниот принц Хусеин станал најмладиот човек што некогаш претседавал со седница на Советот за безбедност на ОН .[16][17] За време на состанокот, принцот ја надгледувал дебатата за методите за спречување на младите да се приклучуваат на екстремистички групи.[16] Бан Ки-мун, тогашниот генерален секретар на Обединетите нации, изјавил дека Хусеин „сè уште нема 21 година, но тој веќе е лидер во 21 век“.[16][17] Советот за безбедност едногласно ја усвоил Резолуцијата 2250 насловена како „Одржување на меѓународниот мир и безбедност“; Резолуцијата била претставена на иницијатива на Јордан за време на седницата со која претседавал Хусеин.[16]

Во мај 2017 година, Хусеин го одржал поздравниот говор за време на сесијата на Светскиот економски форум што се одржала на јорданскиот брег на Мртвото Море .[9] Во септември 2017 година, по дипломирањето на Сендхерст, тој одржал говор како претставник на Јордан во Генералното собрание на ОН.[9] После овој настан почнало да се шпекулира дека престолонаследникот ќе почне да игра позначајна улога во Јордан и во странство.[9]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Инстаграм профилот на престолонаследникот има 5,1 милион следбеници Од април 2024 . Тој објавува слики кои ги прикажуваат неговите хоби, кои вклучуваат читање, играње фудбал, готвење, возење мотор и свирење гитара. Тој исто така ужива да игра шах во слободното време. [9]

Престолонаследникот Хусеин и принцезата Раџва се возат низ улиците на Аман по нивната свадба, 1 јуни 2023 година

На 17 август 2022 година, Кралскиот Хашемитски суд ја објавил свршувачката на престолонаследникот Хусеин со саудиската државјанка Раџва Ал Саиф .[18] Двојката се запознала преку заеднички пријател. Церемонијата на свршувачката се одржала во домот на таткото на Ал Саиф во Ријад, Кралството Саудиска Арабија.[18] Ал Саиф е ќерка на Калед бин Мусаед бин Саиф бин Абдулазиз Ал Саиф и Аза бинт Најеф бин Абдулазиз бин Ахмед Ал Судаири (ќерка на прв братучед по мајка на кралот Салман од Саудиска Арабија ).[19] Таа студирала на Архитектонскиот факултет на Универзитетот Сиракуза .[19] Двојката се венчала на 1 јуни 2023 година во палатата Захран .[20]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 . Chicago, Illinois. Отсутно или празно |title= (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „His Royal Highness Crown Prince Al Hussein Bin Abdullah“. alhussein.jo. 1 January 2017. Посетено на 23 September 2017.
 3. „Hashemite Ancestry“. alhussein.jo (арапски). 1 January 2014. Посетено на 10 August 2017.
 4. „King Hussein is dead“. CNN. 7 February 1999. Посетено на 23 September 2017.
 5. „Profile: King Abdullah II of Jordan“. themuslim500.com. 1 January 2017. Архивирано од изворникот на 18 December 2016. Посетено на 23 September 2017.
 6. „Royal Decree promotes Crown Prince to rank of captain in JAF“. 11 November 2021.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 „Jordan crown prince loses title“. BBC News. 29 November 2004. Посетено на 23 September 2017.
 8. „Jordan's king names son, 15, as crown prince“. Reuters. 3 July 2009. Посетено на 23 September 2017.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 „Jordan's young crown prince makes global debut in UN speech“. abcnews. 22 September 2017. Архивирано од изворникот на 24 September 2017. Посетено на 23 September 2017.
 10. „Crown Prince joins Army Day celebration“. Ammon News. 11 June 2010. Посетено на 23 September 2017.
 11. „Al Hussein Technical University seeks to prepare graduates with 'quality technical skills'. The Jordan Times. 27 May 2017. Посетено на 23 September 2017.
 12. „Crown Prince announces launch of first Jordanian mini satellite“. Jordan Times (англиски). 2018-12-04. Посетено на 2020-11-03.
 13. „NASA-trained young Jordanian develops, with team, nanosatellite 'CubeSat'. The Jordan Times. 23 May 2017. Посетено на 23 September 2017.
 14. „Crown Prince trains with the 71st Special Battalion“. Royanews (арапски). 1 October 2013. Архивирано од изворникот на 23 September 2017. Посетено на 23 September 2017.
 15. „Regent visits injured Palestinians at Al Hussein Medical Center“. Jordan News Agency (Petra). 14 July 2014. Архивирано од изворникот на 18 July 2014. Посетено на 23 September 2017.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 „Security Council unanimously adopts Jordan-proposed resolution on youth“. The Jordan Times. 9 December 2015. Посетено на 23 September 2017.
 17. 17,0 17,1 „Jordanian prince, 20, becomes youngest to chair UN Security Council meeting“. Fox News. 23 April 2015. Посетено на 23 September 2017.
 18. 18,0 18,1 Heyman, Taylor (17 August 2022). „Jordan's Crown Prince Hussein engaged to Rajwa Al Saif“. Gulf Today. Посетено на 17 August 2022.
 19. 19,0 19,1 „Who is Rajwa Al Saif, the fiancée of the Crown Prince?“. Roya News. 17 August 2022. Посетено на 19 August 2022.
 20. „Royal Hashemite Court announces date of Crown Prince's wedding“. Royal Hashemite Court. Посетено на 31 December 2022.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]