Хлордиазепоксид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хлордиазепоксид
Систематско (IUPAC)
7-Chloro-2-methylamino-5-phenyl-3H-1,4-benzodiazepine-4-oxide
Клинички податоци
Заштитени имињаLibrium, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682078
Начин на издавање
 • AU: S4 (само на рецепта)
 • CA: Класа IV
 • DE: Rx-only/Anlage III
 • UK: Class C
 • US: Schedule IV
Начин на
примена
By mouth
intramuscular
Фармакокинетички податоци
МетаболизамLiver
Полувреме на елиминација5–30 hours (Active metabolite desmethyldiazepam 36–200 hours: other active metabolites include oxazepam)
ЕкскрецијаKidney
Назнака
CAS-број58-25-3 Ок
ATC кодN05BA02
IUPHAR/BPS3370
DrugBankDB00475 Ок
ChemSpider10248513 Ок
UNII6RZ6XEZ3CR Ок
KEGGD00267 Ок
ChEBICHEBI:3611 Ок
ChEMBLCHEMBL451 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC16H14ClN3O
Моларна маса299,76 g·mol−1
  (провери)

Хлордиазепоксид, сотрговско име Librium, меѓу другото, е седатив и хипнотички лек од класата на бензодиазепини. Се користи за лекување на анксиозност, несоница и симптоми на откажување од алкохол и други лекови.

Хлордиазепоксид има среден до долг полуживот. Лекот има амнестички, антиконвулзивни, анксиолитички, хипнотички, седативни и релаксантни својства кои се однесуваат на скелетните мускули.[1]

Хлордиазепоксид е патентиран во 1958 година и е одобрен за медицинска употреба во 1960 година.[2] Тоа е првиот синтетизиран бензодиазепин синтетизиран и неговото откривањето е чиста случајност.[3] Хлордиазепоксид и другите бензодиазепини првично биле прифатени со широко распространето јавно одобрување, но потоа ова се променило драстично и продолжило со препораки за порестриктивни медицински упатства за неговата употреба.[4]

Медицинска употреба[уреди | уреди извор]

Хлордиазепоксид може да се употребува за краткотраен ( – недели) третман на анксиозност која е тешка и го оневозможува или го изложува лицето на неприфатливо вознемиреност. Исто така е може да се употребува и како третман при акутно одвикнување од алкохол.[5]

Понекогаш може да се препише за да се олеснат симптомите на синдромот на нервозно дебело црево во комбинација со клидиниум бромид како лек со фиксна доза, Librax .[6]

Контраиндикации[уреди | уреди извор]

Употребата на хлордиазепоксид треба да се избегнува кај лица со следниве состојби:

 • Мијастенија гравис
 • Акутна интоксикација со алкохол, наркотици или други психоактивни супстанции
 • Атаксија
 • Тешка хиповентилација
 • Акутен глауком со тесен агол
 • Тешки дефицит на црниот дроб
 • Тешка ноќна апнеја
 • Преосетливост или алергија на кој било лек од класата на бензодиазепини

Хлордиазепоксид генерално се смета за несоодветен бензодиазепин за постари лица поради неговиот долг полуживот на елиминација и ризиците од акумулација.[7] Бензодиазепините бараат посебна претпазливост доколку се користат кај постари лица, бременост, деца, лица зависни од алкохол или дрога и лица со коморбидни психијатриски нарушувања.[8]

Бременост[уреди | уреди извор]

Истражувањето за безбедноста на бензодиазепините за време на бременоста е ограничено и употребата на бензодиазепини за време на бременоста треба да се одреди земајќи предвид дали придобивките ги надминуваат ризиците. Ако хлордиазепоксид се користи за време на бременоста, ризиците може да се намалат со користење на најниската ефективна доза и најкратко можно време. Бензодиазепините генерално треба да се избегнуваат во текот на првиот триместар од бременоста. Хлордиазепоксид и диазепам се сметаат за меѓу побезбедните бензодиазепини за употреба за време на бременоста во споредба со другите бензодиазепини. Можните негативни ефекти од употребата на бензодиазепини за време на бременоста вклучуваат абортус, малформации, интраутерина ретардација на растот, функционални дефицити, канцерогенеза и мутагенеза. Исто така, се препорачува претпазливост за време на доењето бидејќи хлордиазепоксид преминува во мајчиното млеко.[9][10]

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Лековите за смирување и апчиња за спиење, вклучително и хлордиазепоксид, се поврзани со зголемен ризик од смрт.[11] Студиите имаа многу ограничувања: веројатно тенденција да се прецени ризикот, како што е можното мешање со индикации со други фактори на ризик; збунувачки хипнотици со лекови кои имаат други индикации;

Вообичаени несакани ефекти на хлордиазепоксид вклучуваат:[12]

 • Конфузија
 • Запек
 • Поспаност
 • несвестица
 • Променет сексуален нагон
 • Проблеми со црниот дроб
 • Недостаток на координација на мускулите
 • Мали менструални неправилности
 • Гадење
 • Осип на кожата или ерупции
 • Оток поради задржување на течности
 • Жолти очи и кожа

Предозирање[уреди | уреди извор]

Поединец кој конзумирал преголеми количини на хлордиазепоксид може да покаже некои од следниве симптоми:

 • Сомноленција (тешкотии да се остане буден)
 • Ментална конфузија
 • Хипотензија
 • Хиповентилација
 • Нарушени моторни функции
  • Нарушени рефлекси
  • Нарушена координација
  • Нарушена рамнотежа
  • Вртоглавица
  • Мускулна слабост
 • Кома

Хлордиазепоксид е лек кој многу често се поврзува со предозирање.[13] Предозирањето со хлордиазепоксид се смета за итен медицински случај и, генерално, бара итно внимание од медицинскиот персонал. Противотров за предозирање со хлордиазепоксид (или кој било друг бензодиазепин) е флумазенил. Флумазенил треба да се дава со претпазливост бидејќи може да предизвика сериозни симптоми на повлекување кај индивидуи зависни од бензодиазепин.

правен статус[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, хлордиазепоксид е лек контролиран од Распоредот IV според Конвенцијата за психотропни супстанции [14]

Достапност[уреди | уреди извор]

Хлордиазепоксид е достапен во различни дозажни форми, како поединечен лек или во комбинација со други лекови, ширум светот. Се пронаѓа во комбинација со Clidinium како NORMAXIN-CC и во комбинација со дицикломин како NORMAXIN за IBS и со антидепресивот Амитриптилин како Limbitrol.[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Effects on learning and memory of 2-week treatments with chlordiazepoxide lactam, N-desmethyldiazepam, oxazepam and methyloxazepam, alone or in combination with alcohol“. International Pharmacopsychiatry. 14 (4): 190–8. 1979. doi:10.1159/000468381. PMID 42628.
 2. Fischer J, Ganellin CR (2006). Analogue-based Drug Discovery (англиски). John Wiley & Sons. стр. 535. ISBN 9783527607495.
 3. „The role of serendipity in drug discovery“. Dialogues in Clinical Neuroscience. 8 (3): 335–44. 2006. doi:10.31887/DCNS.2006.8.3/tban. PMC 3181823. PMID 17117615.
 4. „Social reactions to Valium and Prozac: a cultural lag perspective of drug diffusion and adoption“. Research in Social & Administrative Pharmacy. 5 (2): 94–107. June 2009. doi:10.1016/j.sapharm.2008.06.005. PMID 19524858.
 5. „Chlordiazepoxide 10mg Capsules - Summary of Product Characteristics“ (англиски). UK Electronic Medicines Compendium. 19 December 2012. Архивирано од изворникот на 2017-04-23. Посетено на 23 April 2017.
 6. „Chlordiazepoxide“ (англиски). MedlinePlus Drug Information. February 15, 2017.
 7. „The continuing challenge of inappropriate prescribing in the elderly: an update of the evidence“. Journal of the American Pharmaceutical Association. 42 (6): 847–57. 2002. doi:10.1331/108658002762063682. PMID 12482007.
 8. „Benzodiazepine dependence: focus on withdrawal syndrome“. Annales Pharmaceutiques Françaises. 67 (6): 408–13. November 2009. doi:10.1016/j.pharma.2009.07.001. PMID 19900604.
 9. „Effects of chlordiazepoxide (Librium) during pregnancy and lactation“. Connecticut Medicine. 67 (5): 259–62. May 2003. PMID 12802839.
 10. „Effects of commonly used benzodiazepines on the fetus, the neonate, and the nursing infant“. Psychiatric Services. 53 (1): 39–49. January 2002. doi:10.1176/appi.ps.53.1.39. PMID 11773648.
 11. „Mortality Risk of Hypnotics: Strengths and Limits of Evidence“ (PDF). Drug Safety. 39 (2): 93–107. February 2016. doi:10.1007/s40264-015-0362-0. PMID 26563222.
 12. drugs. „Chlordiazepoxide patient advice including side-effects“. drugs.com. Посетено на April 7, 2008.
 13. „[Analysis of benzodiazepine derivative mixture by gas-liquid chromatography]“. Medicina. 38 (3): 316–20. 2002. PMID 12474705.
 14. Psychotropic Substances. New York: United Nations International Narcotics Control Board. 2016. стр. 27. ISBN 978-92-1-048165-6.
 15. Drugs.com Drugs.com: International availability of chlordiazepoxide Page accessed April 24, 2015