Сомноленција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сомноленција
Класификација и надворешни извори
МКБ-10 R40.0
МКБ-9 780.09
DiseasesDB 16940
MedlinePlus 003208

Сомноленција претставува состојба на квантитативно растроена свест (состојба на длабок сон) која се карактеризира со изразена поспаност.