Прејди на содржината

Хинамацури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Платформа со кукли хина

Хинамацури (јапонски: 雛祭り) — традиционален јапонски празник што се слави на 3 март секоја година. Познат и како Денот на куклите или Денот на девојчињата, тоа е посебна прилика да се моли за здравје и среќа на младите девојчиња во Јапонија. Празникот потекнува од периодот хеиан (794 — 1185) и се развил со текот на времето, станувајќи важен културен настан.[1][2] За време на Хинамацури, семејствата прикажуваат збир украсни кукли наречени „кукли хина“ на повеќеслојна платформа покриена со црвен тепих. Куклите го претставуваат императорот, императорката, послугите и музичарите на императорскиот двор за време на периодот хеиан. Секоја кукла е облечена во истанчана традиционална облека, а експозицијата е често придружена со украси како што се праскови цветови и минијатурен мебел.[3]

Семејствата слават со поканување на пријатели и роднини во своите домови за да им се восхитуваат на куклите хина и да уживаат во посебна храна и пијалаци, вклучувајќи чираши-зуши (расфрлано суши), хишимочи (оризови колачиња во облик на дијамант) и широзаке (слатко бело саке). Тоа е радосен настан исполнет со желби за благосостојба и процветување на младите девојчиња, а празникот има значајно културно и семејно значење во Јапонија.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nussbaum, Louis-Frédéric (2005). "Hina Matsuri" in Japan Encyclopedia, p. 313.
  2. Sosnoski, Daniel (1996). Introduction to Japanese culture. Tuttle Publishing. стр. 10. ISBN 0-8048-2056-2. Hina matsuri.
  3. Pate, Alan Scott (2008). Japanese Dolls: The Fascinating World of Ningyo. Tuttle Publishing. ISBN 978-4-8053-0922-3.
  4. „Hinamatsuri, A Day of Celebration For Girls“. VOYAPON (англиски). 2 March 2016. Посетено на 1 March 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]