Халштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халштат
Hallstatt
Грб на Халштат
Халштат is located in Австрија
Халштат
Халштат
Местоположба во Австрија
Координати: 47°33′21″N 13°38′48″E / 47.55583° СГШ; 13.64667° ИГД / 47.55583; 13.64667Координати: 47°33′21″N 13°38′48″E / 47.55583° СГШ; 13.64667° ИГД / 47.55583; 13.64667
ЗемјаАвстрија
ПокраинаГорна Австрија
ОкругГмунден
Управа
 • ГрадоначалникАлександар Шојц (SPÖ)
Површина
 • Вкупна59,8 км2 (231 ми2)
Надм. вис.&10000000000000511000000511 м
Население (1 јануари 2014)[1]
 • Вкупно923
 • Густина1,5/км2 (4,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4830
Повик. бр.06134
Рег. таб.GM
Мреж. местоhallstatt.at

Халштат (германски: Hallstat) — гратче во округот Гмунден во покраината Горна Австрија, Австрија. Сместен е на брегот на истоименото езеро, на автопатот помеѓу Салцбург и Грац. Зафаќа површина од 60 км2 и тука живеат 794 жители.

Халштат е познат по добивањето на сол, кое датира уште од праисторијата. Освен тоа, Халштат е прочуен по Халштатската култура, која е една од првите култури на келтските, пракелтските и предилирските народи од младото железно време, кои живееле на местото околу 800–450 г. п.н.е.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]