Фуџикавагучико

Координати: 35°30′N 138°45′E / 35.500° СГШ; 138.750° ИГД / 35.500; 138.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуџикавагучико
富士河口湖町
Град
Градскиот дом на Фуџикавагучико
Градскиот дом на Фуџикавагучико
Знаме на ФуџикавагучикоАмблем на Фуџикавагучико
Амблем
Местоположба на Фуџикавагучико во рамките на префектурата Јаманаши
Местоположба на Фуџикавагучико во рамките на префектурата Јаманаши
Фуџикавагучико is located in Јапонија
Фуџикавагучико
Фуџикавагучико
 
Координати: 35°30′N 138°45′E / 35.500° СГШ; 138.750° ИГД / 35.500; 138.750
ЗемјаЈапонија
РегионЧибу
ПрефектураЈаманаши
ОкругМинамицуру
Површина
 • Вкупна158,51 км2 (6,120 ми2)
Население (1 јули 2012)
 • Вкупно25.538
 • Густина161/км2 (420/ми2)
Час. појасJST (UTC+9)
-Дрвојапонски црвен бор
- Цветноќниче
-Птицашарена сипка
Тел бр.0555-72-1111
Адреса1700 Funatsu, Fujikawaguchiko-mach Minimitsuru-gun, Yamanashi-ken 401-0392
Мреж. местоtown.fujikawaguchiko.yamanashi.jp

Фуџикавагучико (јап. 富士河口湖町, Фуџикавагучико-мачи) — град во префектурата Јаманаши, Јапонија. Населението брои 25.538 жители, со густина на населеност од 161 жител на км² (јули 2012).[1] Градот зазема површина од 158,5 км2.

Географија[уреди | уреди извор]

Фуџикавагучико се наоѓа на подножјето на планината Фуџи и го опкружува езерото Кавагучи, едно од петте езера на Фуџи.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Префектура Јаманаши

 • Оцуки
 • Цуру
 • Фуџијошида
 • Фуефуки
 • Нишикацура
 • Кофу
 • Минобу
 • Нарусава

Префектура Шизуока

 • Фуџиномија

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето околу езерото Кавагучи е населено уште од џомонскиот период (илјадници години п.н.е.). Подоцна населбата била крајпатно место на патот од покраината Кај до покраината Суруга, и се споменува во летописите од хејанскиот период (794 -1185), каде воедно е забележано избувнувањето на Фуџи во 864 г. Во текот на периодот Едо (1603-1868), сета покраина Кај била територија под директна власт на Шогунатот Токугава. Со земјомерните реформи на почетокот на периодот Мејџи, на 1 јули 1889 подрачјето влегло во округот Минамицуру, во состав на префектурата Јаманаши, како што е и денес.

On 15 ноември 2003 г. градот Кавагучико ги припоил селата Кацујама и Ашивада, образовајќи го новиот град Фуџикавагучико. На 1 март 2006 во состав на Фуџикавагучико влегле и делови од of Камикујшики, преземени од округот Нишијацуширо.

Образование[уреди | уреди извор]

 • Универзитет за здравствени науки

Клима[уреди | уреди извор]

Фуџикавагучико се одликува со влажна суптропска клима (Кепен: Cfa) што се граничи мошне близу со океанска клима (Кепен: Cfb).

Климатски податоци за Фуџикавагучико, Јапонија (1981-2010)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 5,3 6,1 9,7 15,9 19,9 22,6 26,5 27,6 23,3 17,8 13,3 8,4
Сред. дневна °C (°F) -0,6 0,2 3,6 9,3 13,9 17,4 21,3 22,1 18,4 12,4 7,1 2,0
Прос. ниска °C (°F) -6,2 -5,2 -1,7 3,3 8,5 13,2 17,5 18,0 14,6 7,9 1,7 -3,4
Прос. врнежи мм (ин) 54,6 57,4 102,2 105,0 123,7 161,9 162,7 249,9 252,9 176,9 78,6 42,4
Прос. снег см (ин) 33
(13)
30
(11.8)
26
(10.2)
4
(1.6)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
8
(3.1)
101
(39.7)
Прос. релативна влажност (%) 62 63 67 68 73 80 81 80 82 80 73 65 73
Сред. бр. сончеви часови месечно 204,0 181,8 176,1 181,9 170,3 123,3 143,2 164,0 116,7 136,6 161,1 196,4
Извор: [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „統計で見る富士河口湖町“. Портал на Фуџикавагучико. Градска управа на Фуџикавагучико. (јапонски)
 2. „Нормални вредности за секоја година, по месеци“. Метеоролошка управа на Јапонија. (јапонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]