Кавагучи (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кавагучи
河口湖
Кавагучи 河口湖 - Поглед на езерото од планината Качикачи
Кавагучи
河口湖 - Поглед на езерото од планината Качикачи
Поглед на езерото од планината Качикачи
Место префектура Јаманаши
Координати 35°30′54″N 138°45′24″E / 35.51500° СГШ; 138.75667° ИГД / 35.51500; 138.75667Координати: 35°30′54″N 138°45′24″E / 35.51500° СГШ; 138.75667° ИГД / 35.51500; 138.75667
Земји во сливот Јапонија
Површина 6,13 км²
Надм. височина на површината 830 м

Кавагучи (јапонски: 河口湖, трск. кавагучи-ко) — езеро во близина на планината Фуџи (префектура Јаманаши, Јапонија) и е едно од петте езера на планината. Се наоѓа кај градот Фуџикавагучико кој е со железница и директни автобуски линии добро поврзан со сообраќајните јазли на Токио.[1]

Во 2013 г. езерото е прогласено за светско наследство на УНЕСКО како дел од културното подрачје на планината Фуџи.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Езерото Кавагучи — Водич за Јапонија (англиски)
  2. „Фуџи — свето место и извор на уметничка инспирација: Карти“. Светско наследство. УНЕСКО. Посетено на 2013-07-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]