Прејди на содржината

Фута Џалон

Координати: 11°19′03″N 12°17′23″W / 11.31750° СГШ; 12.28972° ЗГД / 11.31750; -12.28972
Од Википедија — слободната енциклопедија

Фута Џалон е планински масив во северозападниот дел на Гвинеја, кој ги формира Северногвинејските висорамнини. Масивот бил создаден од палеозојски гранити, кои се покриени со палеозојски песочници. Највисокиот врв е Мон Лура и е 1.538 метри. Планината е богата со бројни кањони, а има и извори на големи африкански реки како Сенегал , Гамбија и Нигер .

Областа на Фута Џалон е населена од населението на луѓето Фулана, кои го признаваат исламот. Најголем град на ова подрачје е Лабе, со околу 60.000 жители, а помали градови се Маму и Дабол. Од седумнаесеттиот до XIX век, овие простори влегле во рамките на Кралството Фута Џалон, кое го уништиле Французите во 1896 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Вујадиновиќ, С. (2009): Регионална географија на Африка , Географија, Белград

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

11°19′03″N 12°17′23″W / 11.31750° СГШ; 12.28972° ЗГД / 11.31750; -12.28972