Прејди на содржината

Фреатичен избув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шема на фреатски избув: 1: облак од водена пареа, 2: канал од магма, 3: слоеви од лава и пепел, 4: стратум, 5: водена маса, 6: експлозија, 7: комора на магма
Фреатски избув на врвот на планината Сент Хеленс, Вашингтон, пролетта 1980 година

Фреатичен избув, наречен и фреатски избув, ултравулкански избув или избув со пареа,[1] се јавувала кога магмата ја загрева подземната или површинската вода. Екстремната температура на магмата (некаде од 500 to 1,170 °C (932 to 2,138 °F) ) предизвикува речиси моментално испарување на водата во пареа, што резултира со експлозија на пареа, вода, пепел, карпи и вулкански бомби.[2] На планината Сент Хеленс во државата Вашингтон, стотици експлозии на пареа претходеле на плинската ерупција на вулканот во 1980 година.[2] Помалку интензивен геотермален настан може да резултира со каллив вулкан.

Магмата има екстремни температури кои се движат помеѓу 500 и 1170 Целзиусови степени што резултира со брзо испарување во пареа што предизвикува експлозија на вода, карпи, пепел, пареа и вулкански бомби. Во 1980 година, на планината Сент Хеленс се случи

Фреатските ерупции обично вклучуваат фрагменти од пареа и карпи; вклучувањето на течна лава е невообичаено. Температурата на фрагментите може да се движи од ладна до блескаво . Ако е вклучена и стопената магма, вулканолозите го класифицираат настанот како фреатомагматска ерупција . Овие ерупции повремено создавале широки кратери со низок релјеф наречени маарс . Фреатските експлозии може да бидат придружени со емисии на гасови на јаглерод диоксид или водород сулфид . Јаглерод диоксидот може да задушува при доволна концентрација; водород сулфидот делува како отров со широк спектар. Во фреатична ерупција во 1979 година на островот Јава загинале 140 луѓе, од кои повеќето биле совладани од отровни гасови.[3]

Други примери на фреатски избуви вклучуваат избув Суртси помеѓу 1963 и 1965 година, ерупција на вулканот Таал од 1965 година, ерупција на планината Тарумае од 1982 година, вулканска ерупција на Мајон од 2013 година, која резултирала со ненадејна фреатична ерупција и ерупција која траела само секунда73 се одржа на планината Онтаке.

Примери на фреатски избуви[уреди | уреди извор]

 • Cumbre Vieja - Во избувот на Ла Палма во 2021 година, новите избувни отвори имаа склоност да се најават со фреатично избувнување, по што набрзо потоа се отвори нов отвор со пукнатини на истото место.[се бара извор]
 • КракатааИндонезија, 1883 година (види ерупција на Кракатаа во 1883 година ) – се верува дека ерупцијата, која го уништи најголемиот дел од вулканскиот остров и го создаде најгласниот звук во снимената историја, беше фреатомагматичен настан.[4][5]
 • Островот Ритер – Папуа Нова Гвинеја, 1888 година (види ерупција и цунами на островот Ритер во 1888 година ) – резултираше со најголемото странично ширење на вулкански конус во историјата на човештвото.[6]
 • КилауеаХаваи, Соединетите Американски Држави – вулканот има долг рекорд на фреатски експлозии; фреатска ерупција од 1924 година исфрли камења проценети на осум тони на растојание од еден километар.[7]
 • SurtseyИсланд, 1963–65
 • Вулканот Таал - Филипини, 1965, 1977, 2020 година
 • Монт Онтаке - Јапонија, 2014 година (види ерупција на планината Онтаке во 2014 година )
 • Вулканот Мајон - Филипини, 2013 година
 • Вакаари/Бел остров – Нов Зеланд, 2019 година (види 2019 година ерупција на Вакаари/Белиот остров )
 • Вулканот Таал - Филипини, 2020 година
 • Планината Булусан - Филипини, 2022 година

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Types of volcanic eruptions – Overview of different types of volcanic eruptions
 • Phreatic – Term used in several scientific disciplines
 • Hydrothermal explosion – Explosion of superheated ground water converting to steam
 • Steam cannon – a large caliber projectile weapon powered by steam pressurePages displaying wikidata descriptions as a fallback

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mullineaux, D.R. et al. (1987) Volcanic Hazards in the Hawaiian Islands in Volcanism in Hawaii, volume 1, USGS Professional Paper 1350, page 602.
 2. 2,0 2,1 „VHP Photo Glossary: Phreatic eruption“. Volcano Hazards Program. U.S. Geological Survey. Посетено на 13 November 2010.
 3. "On February 20th, 1979, 142 inhabitants of Dieng Plateau (Indonesia) were asphyxiated by poisonous gases during a mild phreatic eruption. From later fields gas collection and analysis, the casualties are considered to be due to CO2 rich volcanic gases." F. Le Guern, H. Tazieff and R. Faivre Pierret, "An example of health hazard: People killed by gas during a phreatic eruption: Diëng plateau (Java, Indonesia), February 20th 1979", Bulletin of Volcanology 45 (1982): 153–156.
 4. "A precursory phreatic or phreatomagmatic stage has been identified in the 1883 Krakatau eruption (Simkin and Fiske, 1983)". A precursory phreatic or phreatomagmatic stage has been identified in the 1883 Krakatau eruption (Simkin and Fiske, 1983). David J. W. Piper, Georgia Pe-Piper and Darren Lefort, "Precursory activity of the 161 ka Kos Plateau Tuff eruption, Aegean Sea (Greece)", Bulletin of Volcanology 72 (2010): 657–669.
 5. Simkin T, Fiske RS (1983) Krakatau 1883: The Volcanic Eruption and its Effects. Smithsonian Institution Press, Washington.
 6. Steven N. Ward and Simon Day (2003). „Ritter Island Volcano—lateral collapse and the tsunami of 1888“. Geophysical Journal International. 154 (3): 891–902. Bibcode:2003GeoJI.154..891W. doi:10.1046/j.1365-246X.2003.02016.x.
 7. "On May 10, 1924, a violent phreatic (steam) eruption began in Halema'uma'u that sent repeated columns of ash high into the sky. The explosions continued for 18 days, with the largest occurring on May 18. The steam explosions hurled rocks as large as eight tons as far as 0.6 miles from the crater; these blocks still surround Halema'uma'u. One of these blocks fatally injured a Mr. Taylor, who approached too close to the crater to take a photograph." Phreatic Eruptions, Hawaiian Volcano Observatory, US Geological Survey, 6 May 1994.

https://www.worldatlas.com/articles/what-is-a-phreatic-eruption.html