Фрајбергер Мулде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрајбергер Мулде
Freiberger Mulde
Freiberger Mulde.jpg
Фрајбергер Мулде северно од Фрајберг.
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворРудни Планини
УстиеМулде
51°09′37″N 12°47′54″E / 51.16028° N; 12.79833° E / 51.16028; 12.79833Координати: 51°09′37″N 12°47′54″E / 51.16028° N; 12.79833° E / 51.16028; 12.79833
Физички особености
Должина124 км
Фрајбергер Мулде на Ризницата

Фрајбергер Мулде (германски: Freiberger Mulde) — река во Саксонија, Германија. Таа е десна притока на Мулде и е долга 124 километри.

Изворот на реката е во Рудните Планини, близу Молдава, во Чешка. Таа тече северозападно, поминувајќи ја границата со Германија по неколку километри, до Фрајберг (оттаму и името) и понатаму кон северозапад низ Носен, Дебелн и Лајсниг. Неколку километри северно од Колдиц, на Фрајбергер Мулде ѝ се придружува Цвикауер Мулде за да ја создадат Мулде. Мулде е притока на Елба.