Категорија:Рудни Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главната статија за оваа категорија е Рудни Планини.

Рудните Планини (германски: Erzgebirge, чешки: Krušné hory) се планински регион и планински масив во Средна Европа на границата помеѓу Чешка и германската сојузна покраина Саксонија.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

Страници во категоријата „Рудни Планини“

Прикажани се 6 од вкупно 6 страници во категоријата.